Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Zümrüt Nedir

Aslında Zümrüt Taşı efsanelerin taşıdır. Mücevherden sonra gelen en değerli taşlardan biridir. Keşfedildiği ilk günden beri muhteşem rengi ile insanları etkilemiştir. En değerli olanları koyu yeşil renge sahip olanlardır. Çok koyu zümrüt taşı elmastan daha pahalı olabilmektedir. Zümrüt bazen sarı-yeşil, mavi-yeşil veya sarı renklerde bulunabiliyor. 

 Zümrüt ismi Yunan kökenlidir ve yeşil taş anlamına gelen "smaragdos" ve latince olarak "esmeralda" sözcüklerine dayanır. Yüzyıllarla ifade edebileceğimiz süredir hayatımızdadır ve tarihte pek çok yerde ve konumda rastlamak mümkündür.

Zümrüt yapısı itibari ile ışığı çok fazla kıran bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle pırıltılı değil mat olarak görünebilir. Aslında zümrütü değerli kılan yoğunluğu ve derinliğidir. Zümrütün bir özelliği de doğada bulunan tüm yeşil renkleri bünyesinde barındırmasıdır. 

Yeşil rengin en açığından en koyusuna kadar görebileceğiniz en muhteşem tek taştır. Mücevher takılarıda en fazla pırlanta ile kullanılır. 

Ülkemizde en çok tercih edilen ve kullanılan taşlar arasında yer almaktadır. Özellikle yüzük, küpe, kolye, bileklik, gerdanlık, ve takı setleri gibi ürünlerde kullanılmaktadır.


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler