Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Yürüyen Taşlar

Amerikanın kaliforniya bölgesindeki ölüm vadisi olarak bilinen çölde yıllarca bilimin çözemediği ve en sonunda kaydedilen video ve hesaplamalar ile çözüldüğü söylenmektedir.

Bu ağırlıkları farklı vede oldukça değişik taşlar ne bir hayvanlarca itilip yer değiştirmekte nede akan su kaynaklarından kayarak yer değiştirmektedir. 

Ortalama 300 kilograma kadar ağırlıkları olan bu kayalar düz bir çöl zemininde ve kuru kumlar üzerinde izler bırakarak bazen yüzlerce metreyi bulan uzunlukta yer değiştiriyorlar. En büyük sorun bu taşlar nasıl ve ney tarafından hareket ediyor sorusunun cevabıdır.

Yürüyen taşların sırrı çözüldü!

Soğuk bir kışın sabahında eriyen kar tanelerinin buzlu suları bu çöl bölgesini kaplamaktadır. Yer altı sularının hızlıca kaplaması ve akışkanlık hesaplamaları ile bu taşların yerlerinden suyun gücü ile hareket ettiği anlaşılmaktadır. Çöl şartlarına bağlı kalarak oluşan buzlu su kayaları gözün göremeceği kadar birkaç milimetre kadar ilerletmektedir.

Peki izler nasıl oluyorda kalıyor? Taşların ağırlıklarından dolayı su bulunduğu yeri düzleştiremiyor ve izi silemiyor. Ülkemizde de pek çok habere ve haber sitesinde tartışma konusu olmuştur.


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler