Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Toprak Nedir?

Doğal taşların oluşumu toprak altında tamamlandığından genel olarak toprak tanımını iyi bilmek gerekmektedir. İnsanoğlu yaşamanı toprak üzerinde sürdürmektedir. En önemli ve yaşamımızı devam ettirmemize yardımcı olan kaynaklarımızdan yalnızca bir tanesidir. "Toprak" üzerinde oldukça geniş canlı yaşamını barındıran, bitki ve besinlerin kaynağı ve belirli miktarlarda sıvı, katı gazlar içeren maddeler topluluğunun genel olarak tanımlanmış ismidir.

 
Gerekli koşulların oluşmasının ardından 1 santimetre kare toprak parçası oluşumunun 100 ile 400 yıl arasında bir sürede tamamlanır. Oluşan bu toprağın verimli ve işlenebilir olması yani içerisinde belirli gaz ve minerallerin oluşumu ise en az 3 bin ile 12 bin yıl arasında tamamlanır.
 
Dünyamızda kara parçaları toplam yeryüzü olarak %29,2 sini kaplamaktadır. Toprak doğal bir madde olduğundan bizlerin bunu arttırması pek mümkün değildir. 
 
Toprağın oluşumuna göre renk, bünye, yapı, kıvam, geçirgenlik, su ve besin tutma özelliği, reaksiyon durumu, tuzluluk, organik madde yüzdeleri, kireç, ve bazı mineral yüzdeleri gibi unsurlar toprağın özelliklerini tamamlar.
 
Renk: Toprağın rengine göre pek çok özelliği tahmin edilebilir. 
 
Bünye: Değişik irilikteki zerre tanelerinin karışım oranına toprak bünyesi adı verilir. Zerrelerin irililiklerine göre toprak isimleri ayrılır. Zerre tanelerinin derecesi 0.002 mm. den küçük ise "kil"; 0.002 ile 0.02 mm. arasında ise "mil"; 0.02 mm. ile 0.2 mm. arasında ise "kum" isimleri verilir.
 
Yapı: Yapısı itibari ile topraklar; taneli, blok, prizmatik, pul ve yapışız olarak sınıflandırılır.
 
Kıvam: Setlik, yumuşaklık, cıvıklık gibi yapılardır.
 
Toprak Reaksiyonu: Toprak suyu, iyon halde pek çok maddeyi içinde barındıran solüsyondan ibarettir. Karışımlara göre farklı haller alabilmektedir.
 
Kil Toprak

Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler