Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Taşların Geleceği

Taşlara baktığımızda her taş kendine has görselliği, özelliği ve renk tonlarını barındırmaktadır ve petrol yada diğer doğal kaynaklar gibi yenilenen bir yapıda değildir.

Yakın gelecek zamanda taşların tamamı artık elde edilerek kaynaklar tükenmiş olacak. Bu durum bugünkü borsa sistemini de kökünden değiştirecektir. 

   Taş işlemeciliği oldukça maliyetlidir. Bu sebep ile taş medenciliği ülkemizde ve özellikle Dünyada hızlı bir azalma eğilimi göstermektedir. Bu durum sentetik olarak yani sahte üretimi de çoğaltmaktadır.

Örneğin Avustralyada bulunan pek çok safir madeni kapanmıştır. 

    Bölgesel olarak baktığımızda Sri Lanka adasında kayıtlı 5.000 adetten fazla taş madenciliği bulunuyor. Taş madenleri derinlikleri 3 metre ile 25 metre arasında değişiklikler gösterebiliyor.

En kaliteli Ametist taşı dahi hızlı tükeniyor. 1 yılda milyonlarca karat taş çıkartılırken her yıl için düşüş olduğunu söyleyebiliriz. Doğal taşlarda özellikle Burma, Pakistan, Kenya, Afganistan, Kolombiya gibi bölgelerde küresel sıkıntılardan kaynaklanan azalışlar had safhada olarak belirtilebilir. 

 


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler