Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Taş Koleksiyonu

Aslında pek çok kişi Nasıl koleksiyoncu olabilirim türünde bir soru soruyor. Koleksiyonculuğun pek çok çeşitleri bulunuyor. Bizim yazımız ve alanımız olan taş koleksiyonculuğu konusunda biraz bilgi verebiliriz.

Koleksiyon yapmak isteyen birisi ilk olarak mutlaka koleksiyonculuğa ilgili ve istekli olmalıdır. Koleksiyon ilk olarak biriktirmek ile başlıyor. Bu konuda meraklı olan kişiler fırsatları olabilirse pek çok koleksiyon yapan insanların koleksiyonlarını inceleyebilir ve bu konuda bilgi toplayabilir. Yani;

  • Koleksiyonculuğa meraklı olacaksınız ve en önemlisi de biriktirmeye başlamalısınız.

 Peki Koleksiyondan para kazanılır mı?

 Aslında koleksiyon dünyasında bir koleksiyoncu biriktirdiklerini satamaz çünkü onlarla yaşamını sürdürmektedir ve bağlıdır. Fakat hayatta her an ne olacağı belli olmaz bu yüzden bir zarüret durumu yada bir hayat tarzı değişimi yada en çok rastlanan bir durum olan biriktirdiği koleksiyonluklarından biraz daha iyisini bulma sebebi ile bir eskisini elden çıkartabilme durumu söz konusu olabiliyor. Yani şöyle diyebiliriz bir şeyi satmak için almak koleksiyonculuk değildir.

 Koleksiyon yapmak isteyenler nasıl bir yol izlemek gerekiyor?

 Mutlaka etrafınızda bir koleksiyoncu vardır. Türü farketmez önemli olan onun benimsediği yolu merak edip sormak. Zaman zaman bu konuda pek çok sergi açılabiliyor. Aslında koleksiyonculuk ile ilgili pek çok kitap bulunuyor. 

 Koleksiyonculuk pahalı bir uğraşmı diye merak edip soranlar bulunuyor. Aslında bu durum ne yapacağınız ile ilgilidir. Örneğin klasik araç toplamak işi pahalıdır. Doğal taş koleksiyonculuğu ise nadirlik, bulunurluk, renk, ve diğer pek çok etmene göre fiyatları değişiklik gösterebilen bir uğraşı olabilir.

 Koleksiyonculuğun en zor yanı ise istediğini ve aradığını bulamamaktır. Yani bu durum zaman ve sabır isteyen bir süreçtir. Diğer bir zor durum ise maddi imkansızlıklardır. Fakat bu işlem aşama aşama ilerleyen ve çok zaman isteyen bir konudur. Doğal taşların çok çıkartılan türlerine sahip olmak zor değildir. Fakat nadir rastlanan taşlar gerçekten maddi olarak yüksek hatta sahip olan kişi satmadığından elde edilmesi oldukça sancılı bir süreç olabiliyor fakat her daim araştırmacı ve istekli olmak gereklidir.

Başlangıç olarak resimdeki gibi hazır taş koleksiyonlarından alabilirsiniz. Sonrasında araştırma yaparak takip ederek birbirinden güzel ve hoş hatta nadir taşlara sahip olabilirsiniz.


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler