Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Tamburlu Taş Nedir

Pek çok kişi aslında tamburlamak yada tamburlu taşın ne demek olduğunu bilemeyebiliyor. Kesim işlemi uygulanmış yada doğal fakat pürüzleri olan taşlar için özel dönen makinelerde özel kum yardımıyla prüzülerinin alınması ve parlaklığının ortaya çıkartılması için kullanılmaktadır.

Örneğin yukarıdaki Pembe Gül Kuvars taşları tamburlanmıştır. Pürüzleri silinmiş ve oldukça güzel ve hoş bir görünüme sahip olmuşlardır.

Sol resimde gördüğünüz tambur makinasıdır. Yuvarlak olan haznenin içerisine taşlar ve kum koyulmaktadır. Belirli bir hızda ve belirli bir süre dönmektedir. Bu süre bazen oldukça uzun bir süre (Haftalarca) olabiliyor. Taşların sertliğine pürüzlü yapısı ve bir takım daha etmenlere göre değişebilmektedir.

Örneğin aşağıdaki resimde Akik taşının tamburlanmadan önceki halini ve tamburlama işleminden sonraki ham halini gözlemleyebilirsiniz.

Taşların takı modellerinde kullanmadan önce doğal halleri tamburlama işlemi ile parlatılmaktadır. Tabi makineler bizlere ne kadar yardımcı olsa da mutlaka el ile de parlatma işlemleri yapılmaktadır ve aslında en hakikisi ve en değerlisi emek verilerek gerçek işçilikle elde parlatılanlardır.


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler