Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Parapsikoloji

Paranormal olayları yanı doğaüstü olaylar, telepati gaipten haber alma, duyu dışı algılamalar gibi durumları inceleyen bilim dalına verilen isimdir.

Pekçok telapati veya psişik olayları konu alarak detaylı bir inceleme yapmaktadır. bilimsel çevrelerce de desteklenen deneyler ile soruların gerçekliği ve çözüm türleri aranmaktadır. Ruhsal olarak yaşanan olaylarıdan uzak ötesi araştırmalar yapılır.

İlk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Duke üniversitesinde psişik çalışmalar ile başlamıştır. Aslında yapılan zihin faliyetlerince ortaya çıkan olayları incelemeyi amaçlamıştır.

Özetlemek gerekirse normal olan yaşantımızın kenarlarında yada hemen yanı başında ortaya çıkan ve şuanki mevcut bilgilerimizle açığa kavuşturulamayan ruhi olayları ifade edilmek için kullanılan bilim parapsikolojidir. Mevcut beş duyumuzun hissedemediği bir takım olayları sezebilmek, etkileyebilmek veya geleceğe yada geçmişe ait olan bir takım şeyleri anlamayı kapsayan bir bilim dalı olarak sürdürülmektedir.

Dünyada ilk parapsikoloji derneği 1882 yılında ingilterede kurulmuştur. Ülkemize baktığımızda Türkiye'de ilk olarak bu konularla ilgili çalışmayı 1900'lü yıllarda Dr Bedri Ruhselman tarafından yapılmaya başlanmıştır. 1945 yılında bir kitap olarak tecrübelerini ve çalışmalarını insanlarla paylaşmıştır. Bu kitabın adı ‘Ruh ve Kâinat’ olarak kitapçılarda yerini almıştır. Kitabından sonra ise 1950 yılında Metapsişik Tetkikler ve İlmi Araştırmalar Derneğinin temellerini atmıştır.

Kısaca adı MTİA olan dernek günümüzde halen faaliyetlerine devam etmektedir.


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler