Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Meditasyon Nedir

İnsanlık tarihi boyunca binlerce tür meditasyon şekilleri ve olguları olduğu bilinmektedir. Bu konuda oldukça karmaşık meditasyon türleri bulunuyor mesela ışıklı meditasyon tekniği, nefesli meditasyon tekniği gibi uzayıp gitmektedir.

Peki gerçek manada meditasyon nedir?

İlk olarak bilinmesi gereken meditasyonun özüdür. Özünü bildiğinizde hangi türünü denerseniz deneyin sonuca ulaşabilirsiniz. Bu yüzden bilidiğiniz herşeyi bir kenara koyun ve temeli oluşturmakla başlayın temel tektir sonradan dalları ayrılır. 

İlk olarak meditasyon kelimesi latin kökenli bir kelimedir ve "meditatio" kelimesinden türemiştir. Bu kelimenin anlamı ise herşeyi gözden geçirmek ve üzerinde derin düşünmektir.

 Meditasyonun temeli derin düşünmektir. Yani boş ama derin bir düşünme şeklidir. Bu biraz kafa karıştırıcıdır evet fakat yazılarımızla konuyu açıp netleştireceğimizi düşünüyoruz. 

Şimdi değinmemiz gereken konu derin düşünmek. İlk olarak meditasyon öncesi zihninizi boşaltmanız gerekir. İşte herşey oluşan bu boşlukta gerçekleşiyor. Klasik bir cümledir ki dolu bardağı daha fazla dolduramassın.

Zihninizin boşalması ile birlikte derin bir huzur ve farkındalık oluşur. Bu durumda ise ruhunuzdan bilincinize doğru bir farkındalık akışı başlar ve oldukça net bir görüşe sahip olursunuz. 

Bu oluşumu şöyle düşünebilirsiniz. Bir buğulu cam düşünün karşı tarafı göremiyorsunuz ve bu camı temizlemeniz gerekir. Zihninizi cam olarak düşünürsek temizleden derinlere inemessiniz.

Ne vakit camı temizlersek dağınık ve kirli düşüncelerden arınır ve net bir düşünceye sahip olabiliriz. Bu durumun amacı müdehale eden veya yargılayan olmak değil gözlemci olabilmektir. 

Sonraki yazımız: Meditasyon da ön hazırlıklar (Yakında)


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler