Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Lületaşı

Lületaşı, silisyum ile magnezyum esaslı kaya parçalarının katmanlarının içerisinde magmatik hareketler sonrasında uluşmuş kaya parçalarıdır.

Lültaşı tamamen insan emeği ile en fazla 300 metre derinden çıkartılmaktadır. Dünyanın çeşitli bölge ve ülkelerinde rastlanmaktadır. Yunanistan, Çek cumhuriyeti Morovya bölgesi, Fransa, İspanya, Fas, Amerika da çıkartılmaktadır. En kaliteli ve ticari olarak kullanılan Lületaşı ise Türkiye'nin Eskişehir ilinden çıkartılmaktadır. 

Arkeolojik olarak yaklaşık 5 Bin yıllık çeşitli yerlerde kullanılmış olduğu öngörülmektedir. Günümüzde ise Lületaşı süs eşyalarının yanı sıra özellikle de taşın filtreleme özelliği bulunduğundan pipo yapımı yaygındır.

Lületaşı Nerelerde Çıkarılıyor?

Lületaşı işletmeciliğine baktığımızda dünyanın en büyük taş işleyicisi aslında Kenyadır. Fakat taş kalitesi bakımından en kaliteli taşlar Ülkemizden temin edilebilmektedir. Bu konda Dünya lideri olduğumuzu gururla söyleyebiliriz. Ülkemiz dışından çıkartılan taşlar Otomotiv sanayiinde kullanılmaktadır. En kaliteli taşlar Eskişehirin Beyazltın köyünden çıkartılmaktadır. 

Usta ellerde muhteşem eserlere dönüşen taşlarımızdan en yaygın olanıdır. Lülataşı işçiliği sabır, emek ve tecrübenin karışımından oluşuyor. 

Bu taş ile ilgili pek çok efsane ve rivayet var. Bu konu ile ilgili yazımızı sonraki paylaşımımızda görebileceksiniz.

 


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler