Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Kuka Ağacı

Aslında pek çok kişi yanılgıya düşerek Kuka ağacı tespih diye bilinen tespihlerin ağaçtan yapıldığını sanmalarıdır. Aslında Kuka Ağacı tesbih denildiğinde tropikal bir ağacın meyvesi olan kukadan yapıldığı ve bu meyvenin görünümünün hindistan cevizine benzemesidir. 

Hindistan ve Endonezya'nın tropikal iklimlerinde yetişir ve içerisinde bulunan sıvı kısım alındıktan sonra oldukça kaliteli kuka tespihler ve birbirinden değişik süs eşyaları, biblolar ve değişik ürünler elde edilir. Yapısı sebebilyle antibakteriyeldir. Osmanlı döneminde mikropları temizlemek ve şifa için kullanılan bir bitkiydi. 

Kuka Tesbih: Kullanıldıkça ve elde çekildikçe kararan bir özelliği bulunur. Bu tespihi değerlenmesinin yegane sebebidir. Pek çok soruda kuka tesbihimi nasıl karartabilirim şeklindedir. Tespih ne kadar çok kullanılır ve elde çekilirse kararması oldukça hızlı olacaktır. 

Bu meyve ülkemizde bulunmaz ithal edilip özenle ve bir çok emekle işlenerek kaliteli tesbihler halini alır. Çok sert bir yapıya sahip olduğundan işçiliği de oldukça fazladır. Kuka tesbih fiyatları işlemelerine, işçiliğine ve rengine göre değişkenlik göstermektedir. 


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler