Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Karat Nedir

Karat birimi aslında bir ağırlık ölçüsünden ibarettir. Karat 0,2 gram yani 200 mg ye eşit bir kütlr birimi olarak kabullenilmektedir. Elmas ve diğer değerli ve yarı değerli taşların kütlelerinin ölçümlerinde kullanılmaktadır. 

Karat birimi çok eski zamanlarda ölçme birimi olarak kullanılan keçiboynuzu bitkisinin toğumlarından esinlenerek kabul edilmiştir. Karat kelimesi Arapça kökenli olup karrat sözünden gelmektedir. Keçiboynuzu ise Yunanca'da keration, İngilizce'de ise carob olarak bilinir.

Karat olarak kullanılmasının sebebi ise Keçiboynuzu çekirdeğinin doğada ağırlığı değişmeyen toğum olmasından kaynaklanmaktadır. Bu çekirdeğin suda çok fazla bekledikten sonra bile su alması çok zordur.

Bu sebepten dolayı Arap, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ağırlık ölçü birimi olarak kullanılmaktaydı. Keçiboynuzu tohumunun 16 adeti 1 dirhem ağırlındadır. 1 dirhem ise 0,003207 kg. yani 3,207 gr'a denk gelmektedir. 

Karat birimi 1907 yılında 0,200 gram olarak kabul edilmiş ve metrik krat olarak isimlendirilmiş ve kullanılmaktadır.

Dğerli taşlarının sadece karat ağarlığı olarak ele almak maddi olarak eksikliklere yol açabilir. Taşların berraklığı, kesimi, kusursuz bir görüntü ve rengi gibi etmenler de ele alınmaldıır.


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler