Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Hayat Ağacı Kolyelerini Neden Çok Seviyoruz

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran hayat ağacı kolyeleri neredeyse milyonlarca bayanın boynunu süslüyor. Peki bu kadar çok bayanın bu kolyedeki ortak noktası ne olabilir ve neden bu kadar seviliyor? Aslında pek çok Hayat Ağacı kolye modelleri bulunuyor.

Köklü medeniyetlerin kalıntılarından günümüze ulaşmış ve aslında hayat ağacı figürü olarak bilinir ama pek çok kaynakta ise Yaşam Ağacı olarak ta rastlanıyor. Bu simgenin İslam öncesi eski Türk boylarında hayat ile evren arasında ilişkiyi temsil ettiği biliniyor. Bereket ve barışı simgelemektedir.

Aslında Dünya Ağacı, Kutsal Ağaç, Altın Ağaç, Devlet Ağacı gibi pek çok isimle de anılabiliyor. İslamiyet ile birlikte ise Cennette bir ağaç olan Tuba Ağacı ile ilişkilendirilebiliyor. Pek çok mimari yapıda ve çeşitli sanat eserlerinde de resmedilmiştir. Mesela yüzyıllardır Sivasta yer alan Gökmedrese'nin taçkapısında bulunuyor.

Pok çok uygarlıkta örneğin Çin, Kafkas, İran, Mısır ve Hint gibi pek çok uygarlıkta karşılaşabiliriz. Günümüz modasında ise birlikteliği, aileyi, sevgiyi ve bereketi temsil edebiliyor.

Aslında geçmişten günümüze gelmesi isetemeden de olsa tarihi yapılarda görünürlüğünün bulunması ve aslında aklımızın bir kenarında hep bulunmasından dolayı sevilmektedir. 

 


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler