Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Gümüş Nedir

Gümüş ismini pek çok duyduğumuz ve günümüzde hemen hemen her takı ve pek çok üründe gümüş bulunuyor. Peki doğal taşlı takılarla da kullandığımız gümüş gerçekte nedir ve nasıl oluşur?

Gümüş Madeni​Gümüş: Beyaz ve parlak ve periyodik tabloda element sembolü AG olan değerli bir metalik elementtir. Atom numarası 47 olup atom ağırlığı 107,87 gramdır. Gümüşün erime noktası 961.9 Derece ve kaynama noktası ise 1950 Derecedir özgül ağırlığı ise 10,5 g/cm3'tür.

Gümüşün Tarihçesi: Gümüş çok eskilerden beridir kullanılmasına rağmen aslında altın ve bakırdan çok sonra bulunmuştur. Altın az olmasına karşın dünyanın her noktasına oldukça hızlı yayılmıştır. Gümüş 2500'lü yıllarda ise Çinliler ve Persler ayrıca  3100'lü yıllarda Mısırlılar tarafından kullanıldığı biliniyor.

Yunan tarihine bakıldığında ise MÖ 800'lü yıllarda gümüş madenlerinin olduğu ve Nil nehri havzasında ise para olarak kullanıldığı biliniyor.

En büyük gümüş külçesi 1860 yılında İspanyada 8 ton olarak gün yüzüne çıkartılmıştır.

Gümüşün Özellikleri

Gümüş dövülebilen, şekil verilebilen ve ışığı çok iyi yansıtabilen bir elementtir. Yaklaşık olarak 1 gramlık bir gümüş elementinden 2.000 metre uzunluğunda ince tel çıkabilmektedir. Gümüş eşyalarının kararmasının sebebi aslında havada bullunan hidrojen sülfür ve yumurta gibi bazı yiyeceklerde bulunan kükürt sebebindendir. Gümüşün Mohs sertlik derecesi 2.5 dir.

Gümüşün Kullanıldığı Yerler

Sağlık (Dişçilik), Süs eşyası, Fotoğraf Sanayii, Elektronik, Parada ayrıca bizim de kullandığımız Takı grubunda, ayrıca yapay yağmur yağdırmak için gümüş gereklidir ve pil yapımında, ve gümüş kaplama olrak bilinen bir işlemde kullanılır ayrıca daha binlerce sektörde gümüş kullanılmaktadır. Tabi bu durum saf gümüş kullanımı olarak algılanmamalıdır. Her işlem için gümüş içerisine katılan ve karıştırılan maddaler vardır. 

Gümüş bir eşya yada kaplama nasıl temizlenir?

Aslında gümüş bir eşyayı temizlemenin pek çok teknik özelliği bulunuyor;

  • Diş macunu kullanarak: Gümüşün üzerine diş macunu sürün ve bir kap ılık suda biraz bekletin daha sonra suda iyice durulayarak gümüşünüzü silin parladığını göreceksiniz.
  • Karbonat ve Sirkeli su: Sirke gümüşleri parlatmada kullanılabilir. Bir kaseye 2 yemek kaşığı sirke ve 2 kaşıkta kabartma tozu ve üzerine su ekleyin iserseniz bez batırıp silin yada gümüş takınızı biraz suyun içinde bekletin,
  • Limon suyu ve Tuz: Bir kaseye 2 yemek kaşığı limon sıkın ve 1 yemek kaşığı da tuz ekleyin. Biraz su ekleyip gümüşü bir süre içerisinde bekletip silebilirsiniz.
  • Gümüş Cilası: Kimyasal bir ürün olan cila ile kolayca temizleyip prlatabilirsiniz. Fakat fazla kullanmak zararlı olabiliyor.

Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler