Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Göktaşı nedir

Bu taşlar alışılmadık benzeri olmayan nadir uzay gezginleridir. İlk olarak şu farkı anlamalıyız Göktaşı ile Meteor farklı söylemlerdir. 

Meteor Nedir?

Meteor kayan bir yıldız için söylenen bilimsel bir söylemdir. Oldukça yüksek hızlarda ve ışık saçarak yol alırlar bazen Dünya atmosferine oldukça yakın geçebilmektedirler.

Göktaşı Nedir?

Bir gezegen veya yıldızın milyonlarca parçaya bölünmüş ve Dünya dışı maden ve mineraller bulunduran maddelerdir. Atmosfere girdiğinde yer yüzüne saniyede 72 kilometrelik bir hızla düşebilmektedirler. Atmosfer sürtünmesi ile oluşan ısıdan pek çok kısmı eriyerek toz haline gelmektedir.

Dünyaya bir yılda yaklaşık birkaç bin kadar göktaşı düşmektedir. Düzenli olarak göktaşı yağmurları bulunmaktadır ve en bilinen ve her sene olan göktaşı yağmurunun adı Perseid yağmurudur. Temmuz sonu Ağustos başı gözlemlenebilmektedir.

Ülkemizde de son günlerde göktaşı haberleri ile gündemde sıcak tutuluyor. Binlerce liralık kazanç kapısı oluşturan göktaşı toplayıcılığı ile ilgili Bingöl ilimizin sarıçiçek köyüne uğramaya çalışıyor.

 


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler