Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Fosil Nedir

Oldukça uzun bir zaman diliminde toprak altında kalarak taşlaşmış bitki ve diğer canlı türlerine verilen genel anlamdır. Fosil terimi latince kökenli olan fossilium kelimesinden gelmektedir. Anlamı ise "kazılıp çıkartılan şey" olarak ifade edilir. 

Hayatı son bulmuş çanlı organizmalar hava alan açık bir yerde barındığında kemik dahil olmak üzere çürüyüp yok olamaktadırlar. Şayet dokularına kadar örtülen ve hava ile teması kesilen organizmalar kısman yada tamamen kalabilmektedirler.

Mevcut oluşmuş fosillerin yapı dayanıklılığı içinde bulunduğu ortama bağlı olmaktadır. Örneğin binlerce yıl öncesinde reçine içinde kalmış bir kelebeğin kanatlarındaki pullar dahi günümüzde incelenebilmektedir. 

Yada diğer bir örnek buzulların içinde hapsolmuş ve günümüze kadar ulaşmış olan bizonların tüyleri hala diri bir şekilde görülebilmektedir.

Fosil kalıntılar eski jeolojik dönemler hakkında oldukça detaylı bilgiler sunabilmektedirler. Fosil bilim dalı Paleontoloji olarak tanımlanır. Antartikada bulunmuş olan mamutların iç organları günümüze dek sağlam olarak ulaşmıştır. 


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler