Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

En Tehlikeli Mineraller

Şüphe yok ki gezegenimiz üzerinde henüz bilmediğimiz pek çok doğal materyal ve mineraller bulunuyor. Doğada pek çok taşa rastlayabiliriz. Ne zaman nerede neye rastlayacağımızı bilmemiz mümkün değil. Bu yüzden sizler için en tehlikeli 10 minerali vurgulamak istedik. İnsanoğlu bazen bu muhteşem güzelliklere kapılabiliyor. Fakat her güzellik göründüğü gibi olmayabilir.

1. Koloradoit

Çok nadirdir ve zehirli bileşkenlere sahiptir. Cıva bileşenleri barındırır. Bilinçsizce kesinlikle ısıya maruz kalmamalıdır ısıtıldığında çıkan zehirli cıva dumanı ve toz ölümcül olabilmektedir. 

2. chalcanthite

Bu muhteşem mavilik göründüğü gibi değildir. İçerisinde bol miktarda kükürt barındırır. Ayrıca yüksek oranda bakır bileşimi vardır. Suyla temas ettiğinde kristal maviler bakırt ve kükürt bileşimi ile sudaki tüm yaşımı durdurabilmektedir. 

3. Hutchinson

İçerisinde kurşun ve pek çok nadir metal talyum barındırmaktadır. Fakat ölümcül oluşu sadece talyumdan kaynaklı değildir. Pek çok elementin garip bileşiminden sorunlar çıkmaktadır. Talyum etkileri saç dökülmesi, cilt ile temasında ciddi hastalık ve ölüm büyük bir olasılık oluşturmaktadır. Ayrıca Hutchinson talyum, kurşun ve arsenik karışımları barındırmaktadır.

4. Galena

Aslında bakıldığında muhteşem bir görünüm oluşturan Galen mükemmel açık formları ile parlak gümüş küpleri oluşturan kurşun sülfürdür. İnsan bedeni ile temasta toz zehirlenmelerine yol açabilmektedir. 

5. Asbest ve amfibol

Aslında Gezegen üzerindeki en tehlikeli minerallerden biridir. Bu materyal, demir, sodyum ve oksijenden oluşan doğal bir mineral olarak sınıflandırılır. Kanserojen etkileri vardır ve akciğerlerin kalıcı doku tahrişi oluşturmaktadır. Nitekim nadir olmasına rağmen Ülkemizde bolca vardır. Özellikle Anadolu bölgemizde rastlanmakta ve malesef bilinçsizce kullanılmaktadır. (Asbest ile daha detaylı bir yazımız olacaktır.)

6. Arsenopirit

Arsenopirit "aptal altını" olarak tanımlanabilir. Üzerinde altın barındırmaktadır. Çıplak elle almaya çalışıldığında elinize Arsenopirit arsenik, demir sülfür bileşimi bulaşmaktadır. Elinizle yeme içme eylemi yaptığınızda yakıcı bir hisse maruz kalabilirsiniz.

7. Thorburn

Bu mineralin cehennemden geldiği söylenmektedir. Granit kayanın üzerine yeşil kristal yapı formunda rastlanmaktadır. Yeşil kristaller fosfor, bakır, uranyum karışı bir maddeye sahiptirler. Suyla temasında cepte taşıdığınız bir çarnobil etkisi oluşturabilir. Öldürücü oranda radon gazı salgılayabilir. Şans eseri bulursanız uzak durmanız gereken en birinci taşlardandır kendileri.

8. Antimonit

Gümüşe çok benzerliği ile bilinir. Bir dönem lüks çatal, bıçak imalatında kullanılmıştır. Fakat kullanan sahiplerinin ağır gıda zehirlenmeleri ile ortaya çıkartılabilmiştir. Koleksiyon yapıyorsanız bu taşla temastan sonra mutlaka eller iyi yıkanmalıdır.

9. Auripigment

Arsenikten daha kötü bir zehir var ise oda arsenik ve kükürtten oluşan kristallerdir. Bu mineralin renkleri oldukça etkileyicidir. Fakat cilt teması sonrasında kanserojen, nörotoksik arsenik tozu bırakabilir. 

10. Cinnabar

Cinnabar (civa sülfür) Dünya üzerindeki en zehirli işlenen mineraldir. Adı "Dragon kan" anlamına gelir. Saf cıva barındırdığından ısındığında insan üzerinde uyuşma ve ölüm ile sonuçlanmaktadır. Dekoratif tasarımlar ile antik Çin'de kullanılmıştır. 


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler