Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

En değerli taş

Yeryüzündeki en değerli taş Hacerü'l Esved taşıdır. Kabe'nin güneydoğu köşesinde, yerden bir buçuk metre yükseklikte bulunan, hafif kırmızı ve sarı damlacıkları olan, otuz santimetre çapında, oldukça parlak, siyah bir taştır. Esli türkçede hacer; taş, esved; siyah anlamına gelmektedir. Hac'da Kabe'nin etrafında dönmeye tavaf denir. Tavafa Hacerü'l Esved taşından başlamak ve bitirmek Hac'ın sünnetidir.

Hacerü'l Esved'in tarihi, Hz . İbrahim ve oğlu İsmail (a.s.) tarafından inşa edilen yeryüzünün ilk mabedi olan Kabe'nin tarihiyle paralellik gösterir. Allah (c.c.) Hz. İbrahim'e insanların ibadet edecekleri bir mescit yapmasını emrettiğinde, Hz. İbrahim ve oğlu İsmail, Kabe'nin temellerini atarlar.

Tarihi kaynaklar Hacerü'l Esved'in de buraya Hz. İbrahim tarafından koyulduğunu kaydeder. Taşın nereden ve nasıl geldiği hususunda çeşitli inançlar ve anlatımlar vardır, ancak kesin bir bilgi yoktur.

Mekke'nin yakınında olan Ebu Kubeys dağlarından getirildiğine dair inancın yanında, Nesai bir hadis-i şerifte Hz. Pemgamber'in "Hacerü'l Esved Cennettir" buyurduğunu nakleder.


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler