Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Doğal Taşlar

 

Günümüzde hemen hemen her güne yakın artık haber sitelerinde doğal taşlar ile ilgili haberlere rastlayabiliyoruz. Bu durum aslında ülkemizde ne kadar büyük doğal taş yataklarının bulunduğunu göstermektedir.

Peki bilmeyenler için belirtelim nedir bu doğal taş denen şey? Googlede "Doğal Taşlar" aramalarında pek çok haber sitesi veya bloglar karşımıza çıkıyor. Açıkçası her kafadan ayrı ses çıkıyor. Doğallık kavramı aslında nedir?

Doğal taş kavramı şudur toprak altından çıktığı gibi yani binlerce yıllık oluşumunu tamamlamış ve ilk kez oksijenle tanışmış yada güneş ışığı görmüş olan mineral yapılardır. 

Dünya gezegeninde binlerce mineral yapısında doğal taşlar vardır ve hepsi darklı görünüme sahiptir. Bu doğal taşların bilindiği gibi en pahalısı ve bilineni Elmas taşıdır. 

Kendine has ve sadece 1 adet olan taşlar da bulunmaktadır. Bu taşlar resimlerde çok fazla büyük boyutlarda görülebilmektedir ama aslında milimetrik olanlar vardır. Yani bir takım taşlar kullanıcıların dikkatini çekebilmek için binlerce kez büyütülüp resmi çekilmektedir.

Herkes taşların faydalarından bahsedebiliyor peki en çok zarar veren taşları pek açıklayan bulunmuyor. Bu taşlardan örneğin bir tanesi 

Chalcanthite - CuSO4·5H2O

Kalsit, hidratlanmış suda çözünebilen bir bakır sülfattan oluşmaktadır. Mineral, bakır cevheri için kullanılmaktadır, ancak mineralin kolayca eriyebildiği ve ıslak bir ortamda yeniden kristalleşebileceği için ortamı kuru tutmak gerekmektedir. Suda çözünebilir ve tekrar çözeltiden kristalleşir. Bu mineraldeki bakır bitkiler için zehirlidir ve yüksek miktarlarda insanlar için toksik atık olmaktadır.

Bu zararlı taşlardan sadece bir tanesidir. Faydalı Doğal Taşlar için ise A-Z olan listemizi inceleyebilirsiniz.


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler