Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Değerli Tesbih Nasıl Anlaşılır?

Bir tesbihi değerli kılan unsurlar oldukça çeşitlidir. Bu çeşitlilik arttıkça değer artmaktadır. Tesbih hayatımızda önemli bir yere sahip unsurlardan birisidir.

  1. Tesbihinizin Neyden Yapıldığı: Değerli taşlar ile yapılan tesbihlerin yanı sıra fosil tesbihler ile ağaç grubu tesbihlerin oldukça çeşitleri bulunmaktadır. Her materyalin kendine has bir özelliği bulunmaktadır. Rengi, kokusu, yumuşaklığı gibi etmenler oluşturmaktadır. Oldukça nadir bulunan değerli taşlar ile yapılan tesbihler oldukça ustalık isteyen ve özenle yapılan nadir tesbihleri oluşturur.
  2. Tesbih Taneleri ve Boyutları: Tesbihinizin imamesi ve taneleri değerli kılan diğer özelliklerindendir. Tesbih taneleri büyüdükçe tesbih değeri yükselir. Örnek olarak 9 mm bir tanenin fiyatı 4 TL iken 12 mm tanenin fiyatı 8 TL olabilir. Çünkü nadir bulunan materyaller daha fazla kullanılmaktadır.
  3. Renk ve Ses Uyumu: Tesbihinizi bir yere koyduğunuzdaki renk ve görsellik uyumu ayrıca elinizdeki ses uyumu onun değerini arttıran etmenlerden birisidir.
  4. İmame: Tesbihinizin en dikkat çekici unsurudur. İmame ilk bakılan ve dikkat edilenler arasındadır. Büyüklüğü kullanıldığı malzeme ve işçiliği etkileyen etmenlerdendir. Bir tesbihin en zor işçiliği imamesidir. Uzun imamelerde çok dikkatli bir işçilik yapılmaktadır. Uzunluğu delmek ve şekillendirmek oldukça zor bir süreçtir.
  5. İşçilik: Özenle çalışılmış bir tesbih oldukça değerlidir. Tesbih yapımı çok ustalık ve dikkat isteyen bir işlemdir. Ülkemizde bu işi yapabilen birkaç değerli tesbih ustamız bulunuyor.
Genel bir değerlendirmede bulunursak Tesbihinizin değerliliğini kendiniz kabaca ölçebilirsiniz. Tesbihinizin neyden yapıldığı, işçiliği, imamesi, renk ve sesi gibi konularda kendiniz ufak bir değerlendirmede bulunabilirsiniz. Tabi tesbih aldığınız yer de önemlidir. Kaliteli tesbih ve nadir tesbih yada değerli tesbih almak istiyorsanız özenli bir araştırma yapmalısınız. Değerli taşlar ile yapılan ve zor işçilikleri bulunan tesbihlerin maddi değerleri yüksektir. Çok yakında sitemiz üzerinden Değerli Taş Tesbihler satın alabileceksiniz. Usta ellerinde şekillenmiş ve dizilmiş tesbihlerimiz ile buluşabileceksiniz.


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler