Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Beyaz Altın Sararır mı?

Son zamanda pek çok kişinin sorduğu “gerçek beyaz altın sararır mı?” sorusunu çok kişi merak ediyor ve soruyor. Pek çok beyaz altın takmayı ve kullanmayı sevenler aslında satın alırken ürkek bir şekilde akıllarında sahtemi yada gerçekmi düşüncesi oluşuyor.

Altının gerçek doğal rengi sarıdır. karışım uygulanmıl beyaz altınlar ise hafif sarımsı şekilde kalabilmektedir. Bu sarılığı giderebilmek için se beyaz altın olarak işlenmiş takılar oldukça beyaz vede sert bir mineral olan rodyum ile kaplanmaktadır.

Yapılan kaplama sonrasında beyaz altın bembeyaz hatta bazen gümüş görünümüne yakın olabilmektedir. Yapılan kaplama ise uzun kullanımlar sonrasına aşınabilir ve kaplama öncesi hafif sarımsı rengine dönebilir ve sorunun cevabı ise evet kaplama beyaz altınlar sararabilir. 

Bu vesile ile kullanım sonrası sararmış altınlar normaldir ve sahtemi diye bir endişeye ise yer vermenize gerek yoktur. Gerçek bir beyaz altın kullanıma ve zamana bağlı olarak sararabilir.

Peki Beyaz Altın Sararınca Ne Yapılmalı?

Kullanım ve zaman sonrasında sararan beyaz altın için ne yapmak gerekiyor diye sorulduğunda ise özellikle ve en çok kullanılan beyaz altınlardan altın yüzüklerin sarardığı biliniyor. Şunu belirtelim beyaz altınlarınızı günümüz kimyasallarından uzakl tutmalısınız.

  • Beyaz altın takılarınızı kullanmadığınız zaman mutlaka kutularına koyarak hava ile temasını en az seviyeye getirin,
  • Sararma yapan altınlarınızı aldığınız kuyumcu yada diğer yerlere götürerek rodyum kaplamasını tekrar yaptırın,

Yenilenen kaplama ile altınınız ilk günkü gibi beyazlığına ve şıklığına kavuşacaktır. 


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler