Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Beyaz Altın Nedir

Doğadan çıkan altın sarıdır. Hiçbir beyaz altın saf olarak işlenmemektedir. Beyaz altın uygulanan bir karışımın sonucudur. Altın ile bir takım madenlerin orantılı bir şekilde karışımından elde edilmektedir. 

Genel olarak beyaz altın %80 oranında saf altın %15 oranında nikel ve diğer oranları değişmek üzere bakır, çinko,Rodyum,İridyum,Platin Palladyum gibi maddeler ile karıştırılarak işlenmektedir.

Genelde şu tarz bir soru sorulmaktadır. Beyaz altın kaç ayardır?

Beyaz altınların ayarı 19.2 olarak kabul edilir. Bunun sebebi de sadece %80 oranında altın içermesinden kaynaklanmaktadır. 

Peki ayar ne demektir?

Dünyada karat olarak kabul edilen birim ülkemizde ayar olarak ifade edilmektedir.

  • %100 oranında saf olan altın 24 ayardır,
  • %91,6 oranıda olan altın 22 ayar,
  • %75 oranında olan altın ise18 ayar,
  • 14 ayarda ise sadece %58.3 oranında altın bulunur.

22 ayar altın oldukça yumuşak ve kolayca bükülebilen bir maddedir. Bu sebep ile 22 ayar altın kuyumculuk sektöründe şekil verilmesi çok çok zor olduğundan düşük ayarlar ve karışımlı maddeler eklenerek kullanılır.

Altına eklenen maddeler rengine etki etmektedir. Eğer altına gümüş karıştırısanız yeşilimsi bir renk elde edersiniz. Niker yada platin eklenirse beyazlar, çinko eklendiğinde sarımsı yada bakır eklendiğinde oranına göre sarıdan kırmızıya değişken bir renk elde edilir. 

Bu yüzden sunulan takı modellerinde renk, işçilik, ayar ve nadirlik türlerine göre fiyatlar oldukça değişken olabilmektedir.


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler