Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Bakır

Bakır nedir ve insana sağlık açısından ne gibi sorunlar açmaktadır? bu konularda sizler için kısa ve bilgili bir yazı sunmak istedik.

Bakır nedir?

Atom element tablosundaki numarası 29 ve yoğunluğu 8,93 iken erime derecesi 1084 derecedir. 2300 derecede kaynamaya başlar. Doğada serbest veya bileşik şekillerde bulunabilen ısı ve elektriği çok iyi derecede ileten bir mineraldir. Bakırın rengi kızıla yakın kahverengidir. Kolay dövülerek işlenebilmektedir. İnsanlığın eski çağlarından beri kullanılmaktadır. 

Bakır yeryüzünde hayatımızın her kısmında yer almaktadır. Örneğin teknolojük ürünlerin hemen hemen tümünde bir bakır parçası bulunur. İnsanoğlunun endüstri yaşamının her parçasında yer almasının en büyük sebebi ise bakırın çok değişik özellikleri barındırmasından kaynaklanmaktadır.

Bakır doğada ne şikillerde bulunur?

Bakır doğada genelde az miktarda nabit şekilde ayrıca genellikle sülfürlü ve oksitli veya kompleks hallerde bulunmaktadır.

Kırmızımsı bir mineral olan bakır, doğal ortamda kayalarda, toprakta, suda ve havada bulunmaktadır. Kolayca şekillenmesinden dolayı su borularının yapımı, metal para yapımı, elektrik telleri gibi alanlarda ve tarım sektöründe de baktarilerin öldürülmesinde kullanılmaktadır.

Bakır yaşamın her alanında vardır. Mesela doğal ortamda bitkilerde ve yabani hayvanların üzerlerinde bulunmaktadır. İnsan bedeninde de yaklaşık 1.5 gram kadar karaciğerde depolanmaktadır.

Sağlık açısından zararlı bakır havada uçuşan toz halindeki ve suda çözülemeyen doğal ham halde olandır.

Sertlik derecesi: 2.5-3

 Metafiziksel özellikler: Bakır, fiziksel veya astral bedenler arasında harmonik bir bağlantı oluşturmaktadır. Düşünceyi yükseltmede ve kolayca iletmek için kullanılmaktadır. Kişilere iyilik ve iyi şanslar getirdiği biliniyor. Vücuttaki kan akışını dengeler ve düzenler.

 Çakralar: Bakır taban ve sakral çakralarla ilişkilidir
 Astrolojik burcu: Yay

  En çok bulunan elementler sıralamasında bakır listenin 25.sırasındadır. Bakırın insanlık tarihinde kullanılması çok eski çağlara dayanmaktadır. Gelişen teknolojik yaşamla bakır günümüzde en çok kullanılan 2.mineral seviyesindedir ve gelişmiş ülkelerde kişi başı bakır kullanımı 10 kg dan fazladır.

  Bakır doğru kullanıldığında canlılara zarar vermez. Ülkemizde günümüzde bakır madenciliği sadece Muğla'nın Yatağan ilçesinde Kavaklıdere bucağında külçe şekilde dövme taktiği ile elde edilmektedir.


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler