Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Ametist taşı nasıl temizlenir

Ametist taşı, merkeze yoğunlaşan ve sıkıca doldurulmuş kristallerin jeodezleri olan mor regini almış kuvars şeklidir.

Ametist taşınız şayet kirlendi veya tozlandı ise kir ve döküntülerin yüzeyde birikmesini önlemek için düzenli olarak temizlemeniz gerekmektedir.

Ametistinizi en kolay ve güvcenli olarak su ve yumuşak kıllı bir diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Ametist taşının kenfi halinde havada kurumasına izin verdiğinizden ve çok fazla ısıya maruz bırakmadığınızdan emin olmanız gerekir.

Kısaca aşama aşama size taşınızı nasıl temizlemeniz gerektiğinin öncülüğünü oluşturmak istedik.

1. Aşama Gerekli olan malzemeler:

Taşınızı temizlemek için gereken materyaller ve bunun için de düz bir zemin

Düz bir zemine pamuklu ve yumuşak bir havlu hazırlayın bu havlu tüy dökmeyen bir havlu olmalı.

Ametist taşını havlu üzerinde tutmalısınız.

  • Taşınızı mutlaka havlu üzerinde hareket ettirmenizde fayda vardır. Küçük parçaları havluya silebilirsiniz büyük olan taşları ise tıpkı bir bebek kundaklar gibi havluya sarmalısınız.

Bir sprey tabancası veya leğen gibi yıkama kapları hazırlamalısınız.

  • Suyun sıcaklığı önemli aşırı sıcak veya aşırı soğuk sular taşınızda tahribatlar oluşutabilir farkında olmadan taşınız çatlayabilir o yüzden ılık bir su kullanmak önemlidir.

Yumuşak uçlu bir fırçanız olmalı

Mümkün olarak bulabildiğiniz en ince ve yumuşak bir fırça bulun taşınıza zarar vermeyecek şekilde kullanmak zorundasınız.

2. Aşama Ametist Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

  •  Taşınızı üzerindeki kir yapısına göre bir süre sura bekletin. Bu sure 10 dakika ile 30 dakika aralığında olabilir. Önemli olan üzerindeki kir yapısını yumuşak bir hale getirmek. Eğer taşınız bir kaba sığmayacak büyüklükte ise püskürtme yoluyla taşınızı sürekli ıslatın ve nemlendirin.
  •  Nemlenen taşınız için yumuşak uçlu fırçanızı kullanarak yavaşça ve detaylı bir ovalama yapmalısınız. Bu işlemi yaparken rahat bir pozisyonda olmalısınız bunun sebebi taşınızda bulunan kirler belki de inatçı olabilirler ve biraz fazla fırçalama işlemi yapabilmenizden kaynaklıdır. 
  •  Fırçalama işleminden sonra taşınızı bol su ile durulayın

  • Güzelce yıkama ve fırçalama işleminden sonra yavaşça taşınızı silmelisiniz. Eğer taşınız büyük ise havluya sararakta bekletebilirsiniz.

  • Yıkama, Fırçalama ve durulama işleminden sonra fazla suyu havluyla hafifçe yedirin ve taşınızı havlu üzerine bırakarak ortam sıcaklığında suyun buharlaşmasını bekleyin. Asla elle yada saç kurutma tarzı makineler ile kurutmayın.

  • Doğal olmayan ısı kullanmaktan kaçının. Ametist genel olarak ısıya ve aşırı sıcaklıklara karşı oldukça hassas olan bir taştır. Sıcak su asla ametistte kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca ametistinizi asla bir saç kurutma makinesi gibi ısıl işlem uygulayarak kurutmamalısınız. Sabırlı olmalı ve ametistin kendi kendine kurumasına izin vermelisiniz.

  • Ametistinizi kuruturken mumkün ise doğal ışığı tercih edin. Ametist en iyi şekilde doğal güneş ışında kurur. Sundurmada veya pencerenin yanında kurumaya bırakabilirsiniz.

Ametist taşını mümkün olduğunca zaman aralıkları ile temizlemenizi tavsiye ederiz. Unutmayın Aşırı sıcak ve Aşırı soğuktan mutlaka koruyun.


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler