Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Amber Toplayıcıları

Rusya'nın Baltık Denize olan kıyısında oluşan fırtınaları fırsat bilen taş toplayıcıları Amber avı için uğraşırken fotoğraflandılar. Aslında ilk bakışta herkezin elinde bir balık ağı hazır bekliyor sanki balık tutmaya çalışıyorlarmış gibi görünsede aslında bu uğraş sadece Amber taşını yakalayabilmek için yapılıyor.

Zaman zaman çıkan fırtınalar sonucunda kıyı şeridine sürekli birbirinden farklı ve tek olan Amber taşları çıkıyor.

Baltık denizinin kıyısında olan Kaliningrad'ta buz gibi suya rağmen insanlar taş yakalayabilme hayallerinde. Bulunan taşların kilogram fiyatları 10.000 TL lere kadar çıkıyor. 

Gencinden yaşlısına pek çok insan kıyıya vuran taşları ve taş parçalarını elleri ile topluyor.

Amber taşı bilindiği üzere Pinus ağacı yani bir tür Çam ağacının reçinesinin milyonlarca yıl geçerek taşlaşmış halidir. Parlaklığı ve saydamlığı kendine hastır ve hiçbir doğal taş ile kıyaslanamaktadır.

En değerli amberler içerisinde bir canlı fosili bulunanlarıdır. Kehribar taşının Dünya üzerinde en fazla Rusyada bulunur. Hatta a dan z ye bir kehribar odası bulunmaktadır ve adı da Yantarnaya Komnata olarak bilinir.

Duvarlarından pencerelerine hatta en ufak detaylarına veya lambalarına kadar herşeyi kehribar ile yapılmıştır. Bu oda ile ilgili detaylı bilgimizi bir sonraki yazımızda bulabileceksiniz.

 


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler