Üye Girişi Yap
E-posta Şifre


Şifremi Unuttum
Hemen Üye Ol
Merak ettiklerini sor!
Diğer kullanıcılarla mesajlaş!
Sana özel kampanyalardan faydalan!
Ad Soyad E-posta Şifre
Üyelik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.
Şifre Hatırlatma
Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.
E-posta

Ametist Taşı

Ametist Taşı

Amber Odası

Rusyanın St. Petersburg şehrinin baliyösu olan Çar Köyünde Büyük Katerina sarayı bulunmaktadır. Bu sarayın bir odası a-z ye kehribar taşı ile işlenmiştir. Odayı bizzat görenlerin gözünde aslında Dünyanın 8. harikası adıyıdır.

Kehribar Odası, 1701 yılında o zamanın kralının eşi olan Sophie Charlotte için Charlottenberg Sarayının bir odasına tasarlanıp işlendi. Bu odanın yapımı yıllar sürdü çünkü Baltık kıyılarından amber toplamak uzun zaman alıyordu. 1713 yılında tamamlandığında ölen kralın oğluna I. Freidrich Wilhelm'e teslim edildi. Fakat 1717 yılında isveçe karşı yapılan Rusya-Prusya antlaşmasının bir nişanesi olarak 22 panel ve yaklaşık 100.000 adetten oluşan işlenmiş parçaları Çar B.Pedro'ya armağan edilmiştir.

Sonrasında St. Petesburg'a götrülen paneller bir depoya koyuldu. 30 yıl sonra gün yüzüne çıkartıldı ve odaya yerleştirildi. 2.Dünya savaşına kadar bakımları yapıldı ve özenle muhafaza edildi. 

Nazi lideri Hitlerin Rusyaya doğru ilerlemesi sebebiyle odanın koruyucuları endişelenip odayı yani amber taşlarını taşımaya çalıştılar. Fakat geç kalmıştılar bu sebeple odayı dikkat çekmeyen çok basit bir duvar kağıdı ile saklamaya çalıştıysalarda duvarların çatlaması sebebi ile yakalandılar ve nazilerin odanın farkına varması uzun sürmedi. Bu odaya hemen el konulup Königsberg Kalesine taşındı. 36 saatlik muaazam bir çalışma ile sökülen paneller o dönemin Könisberg yani kaliningrad'a taşındı. 

Taşınan paneller müzeye monte edildi ve 1944 yılına kadar da nazilerin elinde korundu.1945 yılında Sovyet ordusunun karşı atağa geçmesi ile Könisberg'e yaklaşırken Almanlar bu odayı korumak amacıyla tekrar söktüler ve sandıklara yerleştirdiler.

Sandıklar yani oda Saksonya'ya doğru yola çıktı ve bu yolculuk kehribarların son yolculuğu oldu. Oda ortadan kayboldu.

Savaşların yıkımlarından bu muhteşem eserinde zarar görerek yok olması malesef acı bir durumdan ibarettir.

1979 yılında ise Tsarskoye Selo'da Kehribar odasının 1. dünya savaşı öncesi çekilmiş siyah beyaz resimlerinden ve tanıkların ifadelerinden faydalanarak tekrar inşa edilmeye başlamıştır. 24 yıl gibi bir sürede gerek işçi gerekse maddi sıkıntılar sebebi ile tamamlanabildi. ABD'nin 3.500.000 $ yardımıyla maddi sıkıntı ortadan kalkmıştır.

Bu şaheserde ise bu sefer daha fazla renk skalası zenginliği sebebi ile Ukrayna kehribarı kullanılarak ve yaklaşık 6 ton taş ile 55 metrekarelik bir alan kaplanmıştır. 

2003 yılının bahar ayında St. Petersburg 300. kuruluş yılında ziyarete açılmıştır. 

Aslında bu oda ile ilgili pek çok rivayette bulunuyor;

  • Kehribar oda taşıma sırasında İngiliz bombardımanı nedeni ile tahrip oldu,
  • Könisberg'de yer altı sığınağına gizlendi,
  • Ore Mountain bulunan gümüş madeninin içerisine saklandı,
  • Taşınmak için yüklenen gemi Baltık denizinde sovyet gemileri tarafından batırıldı,
  • Naziler kehribar panellerini Baltık denizini altına saklamıştır.

Tabi bu üstte bulunan rivayetlerin hiçbiri henüz kanıtlanamadı.

 


Yorumlar

Benzer Makaleler Tüm Makaleler